Allah, Kur'ân'da neden "Biz" diyor?

Tagged:

"Cenab-ı Hak, Kur'an'da neden "Ben" demiyor, "Biz" diyor? Bunun bir sebebi var mı? Allah bir olduğu halde "Biz" demesi, insanın aklına bazı yanlış düşünceler getiriyor. Siz bu konuda ne dersiniz?"

Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de bazen "Ben" bazen "Biz" hitabını kullanıyor. Her zaman "Biz" demiyor. Tabii ki, Türkçe ifade ile "Ben" ve "Biz" değil bu sözler. Kur'ân'ın kendi diliyle "ben" anlamına gelen "ene/innî" ve "biz" anlamına gelen "innâ/nahnü/nâ" gibi kelime ve zamirler yer alıyor. Kur'ân âyetlerinde konunun gelişine, meselenin anlatılışına ve manaya göre ifade tarzları değişebiliyor.

Meselâ şu âyetlerde birinci tekil şahıs olarak "ben" ifadeleri geçer: "Bana' verdiğiniz sözü yerine getirin ki, 'Ben' de size verdiğim sözü yerine getirip mükâfatınızı vereyim. Ve sadece 'Benden' korkun."1

"Kullarım senden 'Beni' sordukları vakit de ki; muhakkak 'Ben' çok yakınım. 'Bana' dua ettiği zaman, dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse onlar da 'Benim' davetime uysunlar. 'Bana' iman etsinler ki, doğru yolu bulmuş olsunlar."2 "'Bana' dua edin, cevap vereyim."3

"'Ben' cinleri ve insanları ancak 'Bana' ibadet etsinler diye yarattım."44 Bu ayetlere dikkat edilirse, "Ben" ifadeleri Cenab-ı Hakk'ın Zat'ıyla ilgilidir, arada hiçbir vasıtanın ve sebebin kabul edilmeyeceği görülür. Yüce Allah'ın, kendisinden "Ben" diye bahsettiği ayetlerin büyük çoğunluğu Yüce Zat'ıyla ilgilidir.

"Biz" diye hitap edilen ayet-i kerimelerde ise, genellikle arada bir vasıta, bir araç ve bir sebep vardır. Mesela; Kur'an'ın indirildiğini haber veren bütün ayetlerde "Biz indirdik" buyurulur. Kur'ân vahiy yoluyla indirildiğine göre, burada Allah ile Peygamber (a.s.m.) arasındaki vasıta, Hz. Cebrail'dir.

Yine "Bulutla gölge yaptık"5 gibi ayetlerde de bu durum göze çarpar. İşi yaptıran Allah, işi yapansa bir çeşit Allah'ın emri altında çalışan görevli meleklerdir. Diğer yandan Cenab-ı Hak, Esmaü'l-Hüsna'sı ve sıfatlarıyla birlikte hitap ederek kendi azametini ve celalini "Biz" kelimesiyle ders veriyor.

Birçok müfessirimiz, bu tür ayetlerde Cenab-ı Hakk'ın kendi azamet ve kudretini bildirmek için bu tarz bir hitabı tercih ettiğini bildiriyor. Mesela; "Kur'an'ı kesinlikle Biz indirdik, elbette onu yine Biz koruyacağız"6 mealindeki ayette "biz" anlamına gelen dört kelime vardır. Burada hem Cenab-ı Hakk'ın büyüklüğünün ifadesi söz konusudur hem meselenin önemi zamirlerle kuvvetlendiriliyor.

Bir Osmanlı âlimi olan Ebussuud Efendi, bu ayeti açıklarken, "Biz, şânımızın büyüklüğüyle yüce katımızdan Kur'an'ı indirdik" der. Kevser Suresi'nde geçen ve "Biz" anlamına gelen "İnna"nın tefsirinde ise Fahrüddin Razî, "Buradaki 'Biz'den murad, Cenab-ı Hakk'ın azametini gösterir" der. "Çünkü Kevser'i Peygamber Efendimize hediye olarak veren, yerin ve göklerin tek sahibi olan Cenabı Hak'tır.

Hediye edilen şey de, verenin büyüklüğüne göre bir değer kazanır." İşârâtü'l-OEcaz'da ise Bakara Suresi'nin 34. ayeti açıklanırken "Ben" anlamına gelen "İnnî" ile "Biz dedik" anlamına gelen "Kulnâ" kelimeleri birlikte ele alınır ve şu açıklama yer alır: "Cenab-ı Hakk'ın halk (yaratma) ve icat (var etme) fiilinde vasıtanın bulunmadığına, kelam ve hitabında vasıtanın bulunduğuna işarettir."

Bu durumda, Yüce Allah bazı ayetlerde "Biz" diye hitap etmesinden, Cenab-ı Hakk'ın-hâşâ-birden fazla olduğu akla gelmemelidir. Zaten gelmez de. Bazen insan olarak biz de kendi yaptığımız bir işten bahsederken "Biz yaptık" demez miyiz?

1. Bakara Suresi, 40-41.
2. Bakara Suresi, 186.
3. Müminun Suresi, 60.
4. Zariyat Suresi, 56.
5. Bakara Suresi, 57.
6. Hicr Suresi, 9.

Mehmet PAKSU

Yorumlar

adam (MEHMET PAKSU) ne

adam (MEHMET PAKSU) ne güzel bir mükmin ki araştırıyor düşünüyor öğrenmeye çalışıyor fikir alışverişi yapmak istiyor bizim hayvandan farkımız ne beynimizi kullanabilmek çalıştırabilmek ise lütfen ve lütfen beyninin %97 sini kullanmayan %3 ü ile yaşamaya çalışan mahlukatlardan olmayalım tartışmak güzeldir ama inadlaşmak hoş bi şey değildir hele hele hakaret etmek hiç hoş değil.

MEHMET PAKSU çok güzel düşüncelerin araştırmaların var düşüncen bana çok mantıklı geldi bende en yakın zamanda bu konuyu araştıracağım öbür tarafa boş beyin medeniyet zırvalıkları ve siyasi saçmalıkları ile gitmemek için teşekkürler allah (c.c)'ın selamı üzerinize olsun.

AKLINIZA suphe dusmesın ALLAH 1

dünyanın ilk yaratıldığından beri ALLAH 'tan başka birşey bizimle irtibata geçmemiştir.ALLAH'ın 1 liğine deliller kainatın zerratı adedincedir.Ama şirk koşan ateistlerin veya şirk koşmak isteyen bir salagın hiç delili yoktur.sadece aklındakı şeytanın ve nefsının veya gunahlarının getırmıs oldugu şüpheler vardır.

ALLAH [c.c] 'nun bir ismi el-Hayy dır : ezeli ve ebedi hayat sahibi,ölümü mümkün bulunmayan ve varlıklara hayatı veren ve onları hayatta tutan.(bizim kendi hayatımız yoktur.ALLAH bize hayat vermiştir ve istediği zaman geri alabilir..)

ALLAH [c.c] nun bir ismide Ferd 'dir :isim sıfat ve fiillerinde benzerının olmaması.

ALLAh [c.c] nun bir ismide Daim dir isim ve sıfatlarının sonsuza kadar gidecek olmasıdır.

yani ALLAH[c.c]dan başka kimsenın hayatı yoktur. ve sonsuza kadar oyle olacaktır.(bizimkisi hayat sayılmaz...ALLAH[c.c] yaşamamıza izin veriyor)

ve Kur-anı Kerim'de defalarca ALLAH[c.c] bir olduğunu belirtiyor.sen 100 tane Lailaheillallah kelimesını gecıp 3 tane bıze takmıyacaksın..ALLAH 1 olduğunu soyledıgı halde nıye aklımıza suphe duseceğını bılıp bız desın ??ordakı bızın farklı bır anlamı var Kur'an-ı Kerim ben değıl bız dıyın dıyor !!

ve Kur'an ın ALLAH[c.c] kelamı olduğuna inanmayanlara dıyorum..

Kur'an ALLAH[c.c] kelamı olmasa ıdı ALLAH kendı adına yalan soylettırırmıydı ?

Kur'an ALLAH kelamı denmıs. ALLAH ızın vermeseydı denemezdı..gelgelelım ızın vermıs.

kımın aklına suphe dusuyorsa Risale-i nuru okusun.

NOT: Gunahlara gırmeyın aklınıza suphe dusmesın ..

Mızrağı çuvala sokmaya

Mızrağı çuvala sokmaya çalışıyorsunuz.asırlardır yapıldığı gibi.Ben tekil,biz çoğuldur.bu duruma kılıf aramak boşuna.muhammed biz diyerek kendisini ele veriyor.kuranın allahın değil kendi sözü olduğu konusunda.

CVP:Mızrağı çuvala sokmaya

Çuval da bizim mızrakta bizim.. İstediğimiz yere sokarız.. İnanmıyorsan ne çuval derdin olur ne mızrak.. Kafirsin o kadar basit. Öldükten sonra mızrak kadar boyunla çuval gibi tabuta nasıl sığacaksın onu göreceğiz..

CVP:Mızrağı çuvala sokmaya

Hay mübarek ya ne güzel söyledin!
Allah doğru yoldan ayırmasın! inanmıyorsan inanma ve kes sesini de insanların imanında şüphe uyandırma! çünkü senin yüzünden onların imanı giderse (bizim hak inancımıza göre) yoldan çıkmış olurlar ve Allah muhafaza cehennemi boylarlar. ama size göre her iki türlüde bir inansan da inanmasan da madem öyle inanları rahat bırakın! (size göre ikinizin de sonu aynı değil mi?)
ama şu mübarek sözleri söylemeden edemeyeceğim

"Haşa Allah yoksa, biz inancımızdan ve ibadetimizden bir şey kaybetmeyiz. Peki ya varsa?.. haliniz nice olur?.."

l. De ki: "Ey kafirler."
2. "Ben sizin taptıklarınıza tapmam."
3. "Benim taptığıma siz tapacak değilsiniz."
4. "Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim."
5. "Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz."
6. "Sizin dininiz size, benim dinim bana."

saçma

Allah kuranda biz diyo çünki, kuran allaha ait değil, belliki insanları kontrol altında tutmak isteyen dünyadan yada dünya dışından bize dayatılmaya çalışılan tıpkı diğer dinlerde olduğu gibi planlı bi baskılama amacı taşıyan araçtır. yoksa allah gerçekten kendine güveni olmayan bişimiş gibi insanlara sürekli olarak kuran da, bana bakın, benden korkun, herşeyi ben yarattım, kafanızı kırarım ona göre, benden büyük yok, en büyük benim gibi. kibir ve cehalet dolu satırları yollamış olamaz bu olsa olsa allah ismini kullanarak bizi hizada tutmaya çalışan başka bişilere ait olmalı.

CVP:saçma

Sen de BEN diyorsun.. Anladığım kadarı ile ATEİST sin.. Müslüman değil KAFİR'sin.

Gelelim asıl konuya, evrenle uzayla alakalı belgeseleri izleyiniz. Dünyanın yok olmasına dair uzaydan gelebilecek tehlikeleri araştırın. Yüzlerce binlerce tehlike.. Bilim adamları belgesel şeklinde insanlara bunları anlatıyor. AY olmasa idi şunlar şunlar olurdu. Samanyolu galaksisi hızla çarpışmaya gidiyor çarptığı gün şunlar olacak. dünyaya dev meteoorlar çarpabilir yüzlerce bilim adamı sürekli gözyüzünü tarıyor gafil avlanmayalım diyorlar.. ya da bir güneş fırtınası çıkabilir yerlebir olur teknoloji diyorlar. vs. vs. o kadar çok doğa üstü güçler anlatılıyor ki..

Kaldı ki ayağına taş takılsa gebereceksin. Ölüm için her gün yüzlerce şey dinliyorsun, binlerce hastalık..

Nereye baksan yok olacağımıza dair binlerce tehdit anlatılıyor. Yok savaş çıkacak vs.

Kısaca kuranı kerime değil sen doğaya bak, Allah oradan da haykırıyor bana bakın, benden korkun, herşeyi ben yarattım, kafanızı kırarım ona göre, benden büyük yok, en büyük benim gibi. İnkar edebilecek misin? Kansere yenebilecek misin? dünyaya çarpacak bir meteoru durdurabilecek misin? güneş fırtınalarına engel olabilecek misin? galaksilerin çarpışmasına engel olabilecek misin?

ya da ayağına takılıp senin gebermene sebeb olacak taşa engel olabilecek misin?

Tamam Allah'ı inkar ettin amma doğayı uzayı hastalıkları, savaşları inkar edebilir misin?

Kendine şekil düzen ver diyor yaratıcın. Yazın yan gelip yatma ağustos böceği gibi diyor.. Kışın en soğuk günlerine hazırlık yap diyor.. Öldükten sonraki hayatın için yatırım yap diyor. Varını yoğunu bu dünyada harcama diyor.

Sen istediğin gibi anlamaya devam et.. Bir arapça gramer yapısından yola cıkarak inkarını pekiştireceğine imana gelme zamanın gelmiş farkında değilsin!!!

konuyu sanırım sadece şu

konuyu sanırım sadece şu şekilde düşünsek bile çözebiliriz.Padişah ulağıyla bi yöre halkına ferman gönderiyor ferman okunurken mesela """biz sizin karnınızı doyurmadıkta zevk ve sefa mı yaptık dense""" burda tabii padişah kendinden bahsetmiş olur,,,ancak biz demesi bir GÜÇ ifadesinin de şeklidir,kanımca,,,bu böyle düşünülebileceği gibi bazı yerlerde kibirden kaçmak anlamında BEN demekten kaçınılmış olabilir...ve yine bildiğim kadarıyla KUR'AN da bazen BİZ ve bazen BEN geçiyor...YARATAN ALLAH hangi yerde hangi sıfatla tanımlamışsa kendini mutlaka sebebi vardır ve AYET AYET düşünüldüğünde sanırım mutlaka o hikmet arayan gözlere görünür,selamun aleyküm...

Maalesef hep yanılgı

Maalesef hep yanılgı içerisindeyiz yıllardır bu soru hep kafamı kurcalamıştır verilen cevaplar dahada kafa karıştırıcı bu konu hakkında okumadığım kitap kalmadı neredeyse ama gerçekte kimse bu konu hakkında tam emin değil heleki allahın melekler aracılığı ile yaptırdığı işlerden söz ederken böyle hitap ediyor demek düpedüz şirk oluyor dahada işi karıştırmaktan başka bi işede yaramıyor bilmeden kolaya kaçmak için aklına ilk gelen şeyi söyleyi veriyor insanoğlu örnek olarak hicr suresi 26 da "Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık" S.A buradada gördüğümüz gibi yaratma sıfatı yanlızca allaha mahsustur araya bir aracı girmesi söz konusu değildir.Gelelim benim hikayeme bir gün bir belgesel izlerken aklım başıma geldi belgesel evrenle ilgiliydi işin özü şuydu biz siz gibi ifadeler izafidir aynı zaman gibi çoğulluk kavramı bize göre çoğuldur aslen temel kavramda çoğul diye birşey yoktur örneğin dünyadaki denizler tektir ama biz onları çoğullaştırmışızdır evren bir sistemdir ama biz onu tekil olarak karşılarız aslında bir sistem dizisidir zaten bilindiği üzere allah katında zaman mekan kavramı yoktur bu durumda haşa allahı çoğullaştıramazsınız çünkü o her şeyi kapsar ondan izinsiz bir yaprak bile kıpırdamaz sözüde bunu açıklar biz kendimizi dev aynasında gördüğümüz için nekadar küçük olduğumuzun farkına varamıyoruz evrene göre nekadar küçük olduğumuzu düşünün şimdi allahın katında ne kadar küçük olduğumuzu aklınıza getirin sonuç olarak kurandaki biz allahın çoğul olduğunu değil nekadar büyük nekadar yüce olduğunu insana anlatması içindir şairinde dediği gibi ;

"cihan-ârâ cihan içindedir ârâyı bilmezler
ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler"

Biz

Kuran'daki bazi ifade kaliplarini sirf kendi lisanimizdan bakarsak anlayamayiz.

"Bizim hanim yapmis" deyince neyi anliyoruz? "Benim hanim" tabi ki.
Bu ifadeyi Flamanca'ya çevirdiginde komik bir sey cikiyor ortaya.
Veya "adamim naber"i aynen cevirince "kocacigim naber" gibi bir anlam cikar.
Her lisanin farkli farkli dinamikleri vardir. Bunu boyle anlamak gerekir diye dusunuyorum.

BİZ KELİMESİ HK.

Bence arapça ile ilgili birşey olmalı çünkü eğer biz kelimesi bizde kullanılan siz dediğimizde aslında karşımızda 10 kişi olmasına gerek yok değilmi bir kişiyede mesafe anlamında siz diyoruz.
Zaten arapçayla ilgili olmasa Peygamberimiz(s.a.v.) ve sahabiler ona o hayatdayken sorarlardı bu da diller arasında anlam farklılığından kaynaklanıyor bence ama doğrusunu tabiki tek olan tekliği seven yüce ALLAH (c.c.) bilir.

Yanılgınız var kardeşim,

Yanılgınız var kardeşim, Allah melekleri içerisine alarak biz demesi onun sanki bir tayfası olduğu anlamına gelir. Melekler ne kadar aracı olsada Allahın biz demesi bununla çelişir. Kuranı Kerimde geçen biz kelimesinin anlamı büyüktür bu yüzden benimde açıklık getirmem şuan olamaz çünkü kesin bilgim olmaması ile birlikte bir görüşüm bulunuyor tabii sizi bağlar ise. Allah bizlere ben demememizi emrediyor genel olarak biz olarak hep birbirimizi düşünmemizi istiyor. Sen ben yok, biz var. Bunu anlamak aslında bilmeyen birisi için zor olacaktır fakat işin derin manasında kavramak kolaydır. Şimdi işin püf noktasından bakalım, insanlar arasında birbirlerine bencillik yaparak kendilerini yüksek görenleri Allah hiç bir zaman sevmez çünkü bu halde olan birisi kendisinden başka her kişiyi red etmektedir. Allah ise bu hali sevmemesi ile birlikte ben demesi insanın aklını karıştırıyor fakat Kuran da Ben demesinin altında bile biz yatmaktadır. Biz kelimesi çokluk anlamında düşünülmemelidir tekillik birlik olarak vurgulanabilir. İnsanlar Allahı ve kendilerini ayrı olarak gördükleri için ben,sen,o diye tabir kullanmak zorunda kalırlar. Fakat işin aslına bakarsak, seni sen yapan sadece duyguların, düşüncelerin hafızan ve karakterindir bunun haricinde Allahın üfürmüş olduğu Ruhta ayrılık olmaz. İnsanlar bu gerçeği algılayamadıkları için hep bireysel davranarak hataya düşerler. Her konuda ikileme ayrılır ve çatışırlar.

Allah bizden ayrı değildir, bizde Allahtan ayrı değiliz. Allah birdir evet ama bir dediğimde o vardır onun haricindekiler yokmudur? Hayır Allah birdir yani herşey onundur ve ondan gayri değildir. Zaten gerçek manadan bakabilen birisi için bir ikilemden bahsetmek bile mantıksız ve saçmadır. İnsanlar bir kitapdaki harfler gibidir harfler bize aynı göründüğü halde farklı sayfalarda farklı anlamları taşır ve farklı şeyler anlatırlar, fakat farklı anlamları olsalar bile bir an düşündüğümüzde bu a harfi bu b harfi deriz. Ama insanlara baktığımızda tam tersi harfin tekliğini göremeyiz.

Dört kitabın ma'nisi
Bellidir bir elifte
Sen elifi bilmezsin
Bu nice okumaktır

Yiğirmi dokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Ma'nisi ne demektir

Yunus Emre der hoca
Gerekse bin var hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

Anket

Sitemizde nelere öncelik verilmesini istersiniz:

Son yorumlar