Besmele-i Şerife'nin Faziletleri

Tagged:

Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: ‘Miraç gecesi bütün cennetler bana gösterildi. Cennette dört nehir gördüm. Biri; su, biri; süt, biri; cennet şarabı ve biri de bal nehri idi. Cebrail (a.s.)’e: ‘Bu nehirler nereden gelip nereye dökülür?’ diye sordum. Cebrail (a.s.): "Kevser havuzuna dökülüyor. Ancak nereden geldiğini bilmiyorum. Allah’a dua et, sana bildirir yahut gösterir’ dedi.

Resulüllah (s.a.v.) Rabbine dua etti. Bir melek gelip Peygamber (a.s.)’e selam verdi ve ‘Ey Muhammet! Gözlerini kapat!’ dedi. Peygamberimiz (s.a.v.) devam ederek şöyle buyurdu: Gözlerimi kapattım, sonra o melek: ‘Gözlerini aç!’ deyince açtım.kendimi bir ağaç altında buldum. Orada kapısı kırmızı altın, kendisi beyaz inciden büyük bir kubbe gördüm. Dünyadaki insan ve cinlerin hepsi bu kubbe üzerine konulsa, bir dağ üzerine oturmuş bir kuş gibi kalırdı.

Nehirlerin bu kubbenin altından aktığını gördüm. Dönmek isteyince melek bana: ‘Neden o kubbeye girmiyorsun?’ dedi. ‘Nasıl gireyim, kapısı kilitli ve bende anahtarı yok?’ dedim. Melek: ‘O kapının anahtarı ‘Bismillahirrahmanirrahim’ dir’ dedi. Kilidi tutup, ‘Bismillahirrahmanirrahim’ deyince kilit açıldı. Kubbeye girdim. O dört nehrin, kubbenin dört direğinden aktığını gördüm. Dört direk üzerinde de ‘Bismillahirrahmanirrahim’ yazılı idi. Öyle ki; su nehrinin ‘Bismi’nin ‘mim’ harfinden, süt nehrinin ‘Allah’ın ‘he’ sinden, cennet şarabının ‘Rahman’ın ‘mim’inden ve bal nehrinin de in‘Rahim’in ‘mim’ inden çıktığını gördüm. Anladım ki, dört nehrin aslı, Besmele-i Şerifedendir. O esnada Allah (c.c.) buyurdu ki; ‘Ey Muhammet! Ümmetinden her kim kalbi riyadan halis bir şekilde, beni bu isimlerle zikreder, ‘Bismillahirrahmanirrahim’ derse, o kimseyi bu nehirlerden sularım’.
Hadis-i Şerifte; ‘Başında “Bismillahirrahmanirrahim” denilen dua geri çevrilmez’ buyurulmuştur. Bir başka hadis-i şerif de şöyledir; “من رفع قرطاسا من الارض مكةوبا عليه بسم الله الرحمن الرحيم اجلالا له ولاسمه عن ان يدنس كان عند الله من الصدقين و خفف عن والديه وان كانا مشركين “Kim kirlenmemesi için, yerden, üzerinde ‘Bismillahirrahmanirrahim’ yazılı bir kağıdı saygıyla kaldırırsa, Allah katında sıdıklardan olur, müşrik bile olsalar ana-babasının kabir azabı hafifletilir”

Şeyh Ahmet’el-Beveni “Letaif’ül-İşarat” adlı eserinde şöyle diyor; ‘Vücut (varlık) ağacı “Bismillahirrahmanirrahim” den dal salmıştır. Bütün alemler hem hülasa hem de tafsil itibariyle bununla kaimdir. Bu sebeple kim besmeleyi çok zikrederse, hem ulvi hem de süfli alemdekilere karşı heybetle rızıklandırılır.’

BESMELE’NİN FAZİLETİ

Bizans İmparatoru Kayser, Hz. Ömer (r.a.)’e mektup yazıp; “Bende hiç dinmeyen bir baş ağrısı var, doktorlar ilaç bulmaktan aciz kaldılar. Eğer bildiğin bir ilaç varsa gönder” dedi. Hz. Ömer (r.a.) ona bir takke gönderdi. Kayser, bu takkeyi başına koyduğunda başı ağrımıyor, başından çıkardığı zaman yine ağrımaya başlıyordu.
Kayser, bu hale şaşırıp merakla takkeyi kontrol ettiğinde, içinde üzerine besmele yazılmış bir kağıt olduğunu gördü.

BESMELE’NİN FATİHA’YA BİTİŞİK OKUNMASI

Şeyh’ül-Ekber Muhyiddin Arabi (k.s.) “Fütuhat” isimli eserinde der ki;
Fatiha süresini okurken, Besmeleyi birleştirip, kesmeden bir nefeste oku! Muhammet Mustafa (s.a.v.) Cebrail (a.s.)’den, o da Mikail (a.s.)’den, o da İsrafil (a.s.)’den şöyle nakletmiştir. Allah Teala buyurdu ki; “Ey İsrafil! İzzetim ve celalim, cömertliğim ve keremim hakkı için, kim, ‘Bismillahirrahmanirrahim’ i Fatiha’ya bitişik olarak (Yani "Bismillahirrahmanirrahim'il-hamdü lillahi....şeklinde)bir kere okursa, şahit olun ki, ben onu mağfiret ederim. İyiliklerini kabul eder, kötülüklerini afveder, dilini ateşle yakmam. Onu kabir azabından ve büyük korkudan kurtarırım. Ve o kimse bana bütün nebilerden, velilerden önce kavuşur.”

- Ruhu'l-Beyan Tefsiri - cilt: 1, sayfa:9

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

Anket

Sitemizde nelere öncelik verilmesini istersiniz:

Son yorumlar