Kur'ân mealiyle hatim yapılır mı?

Tagged:

"Hatim" bir şeyi sona erdirmek, baştan alıp sonuna kadar getirmek anlamlarına geliyor. Yazılı bir metnin sonunu mühürlemeye de "hatim" denir. Buna göre, Kur'ân-ı Kerim hatmi, Kur'ân'ın aslının, metninin, lafzının, yani Arapça şeklinin başından sonuna kadar okunması demektir.

Kur'ân-ı Kerim'i ilk olarak hatmeden Peygamber Efendimiz'dir. Peygamberimizden beri gelen bu âdet, 15 yüzyıldır günümüze kadar güzel bir şekilde uygulanıyor. Bu arada Kur'ân okumasını bilmeyenler okuyanı dinleyerek de hatim sevabı alabilirler.

Çünkü her Ramazan ayı geldiğinde o zamana kadar inen bütün sureleri Peygamberimiz okuyor, Hz. Cebrail de dinliyordu, Sırasıyla Hz. Cebrail okurken de Peygamberimiz dinliyordu. Bunun için Kur'ân'ı okumak da ibadettir, dinlemek de...

Mealini ve tefsirini okumak da Kur'ân ilmiyle meşgul olmaktır, bu yönüyle ibadet sayılır ve sevaplı bir iştir. Fakat bu bir hatim sayılmaz.

Çünkü meal ve açıklama insan sözüdür, Allah kelamı değildir. Kur'ân okumasını bilmeyenler, Kur'ân'ı dinleyerek hatim sevabını alabilirler. Fakat sırf mealini okumakla hatim yapmış olmazlar. Kur'ân ilmiyle meşgul oldukları için onun sevabını ayrıca alabilirler.

Bu arada, "Ben Kur'ân okumasını bilmiyorum, mealini okumama da gerek yok" gibi yanlış bir düşünceye de kapılmamak lazım. Çünkü Cenab-ı Hak Kur'ân'ı, okuyup anlamak için indirmiştir. Bunun için lafzını ve metinini okuyanlar sevap almış olsalar da, Kur'ân ilminden mahrum kalırlar. Bu açıdan hem hatim yapmak, hem de mealini ve Türkçe açıklamasını okumak en güzelidir.

Kasten oruç bozmanın cezası nedir? Kasten orucunu bozan kişiye kefaret mi gerekir, kaza mı gerekir? Hiçbir mazeret yokken bile bile tutmak için başlanan Ramazan orucunu bozmak Allah'ın emrine aykırı bir harekettir ve büyük bir günahtır.

Çünkü niyet edilerek başlanan bir ibadet iptal edilmiş oluyor. Her şeyden önce bu şekilde işlenen bir günahtan dolayı pişmanlık duymalı, tövbe istiğfar etmeli, Allah'tan af dilemelidir. Ramazan'dan sonra da ilk fırsatta kefaret orucu tutmalıdır.

Kefaret orucu iki Hicri aydır. Hicri ayın ilk gününden başlanır ve hiçbir gün ara vermeden iki ay tutulur. Bu aylar 29 da çekse, 30 da çekse fark etmez. Bir gün de kazası tutulur. 2 ay 1 gün yapar. Fakat ayın ilk gününde değil de, herhangi bir gününde tutulmaya başlanırsa art arda 60 gün, bir de kaza orucu tutularak toplam 61 gün olur.

Sıcak günde oruç tutuyorum

Emevi valilerinden ve zulmüyle meşhur olan Haccac ve adamları Mekke ile Medine arasında yol alırken bir su başında mola verdiler.

Sofra kuruldu. Haccac, "Etrafa bakın, fakir birisi varsa getirin, beraber yiyelim" dedi. Hizmetçiler yakınlarda üstünde eski bir hırka olan birini gördüler. Uyandırdılar,

- Seni Haccac çağırıyor" dedi≠ler ve adamı getirdiler. Haccac:

-Gel beraber yemek yiyelim dedi.

Adam "yemem" diyerek Haccac'ın teklifini reddetti. Aldığı cevaba şaşıran Haccac sebebini sorunca:

-Beni senin sofrandan daha iyi bir yere çağırdılar.

-Nereye çağırdılar? deyince, adam:

-Allah'ın misafirliğine çağırdılar. Ben oruç tutuyorum.

Haccac:

- Böyle sıcak günde oruç mu tutuyorsun?

-Evet, bu sıcak günde oruç tutuyorum ki, kıyamet gününün dehşetli sıcağından kurtulayım.

Mehmet PAKSU

Yorumlar

hocam güzel soluyosunuz da

hocam güzel soluyosunuz da hem okuyup anlayasınız dıye ındırılmıs dıyosunuz hemde allah kelamıdır arapca okucaksınız dıyosunuz bu nasıl bır ablayıs sen hoca olmana ramen arapca okuduğundan nekadar anlaya bılırsınkı bız nekadarını anlayacaz anlamadıktan sonra hayata gecırebılırmıyız sımdı sana soru peyganber efendımız svs turkıyede olsaydı ve kuran turkıyede ındırılseydı gene arapcamı ındırılecektı ve sole bı mısal verecegım 2 ağaç dıkın bırısı meyve versı bırı vermesın allah katındakı sevabı aynıdır dımı ama sen veyve verenı dıkıp hem sevabına naıl olsan hemde faydalansan ve hayatına gecırsen daha ıyı deılmıdır

başlık altındaki açıklama

açıklamada Kuranın mealini okumak hatim yerine geçiyor yazıyor hocam.siz aşağıda türkçe mealini okuyarak aksine günaha bile girmiş oluyorsunuz diyorsunuz.ya onu düzeltin yada yanlış bilgi vermeyin lütfen.Ben çelişkiye girdim.Esen kalın...

meal

hocam ramazan ayında kuranın türkçe
mealini okumanın sevabı varmıdır caizmidir

CVP:meal

türkçe mealinden okuyarak hatim olmaz. hatta tembellik yapıp arapçasını öğrenmediğiniz için üstüne günaha girersiniz. Eğer anlamak için okuyorsanız o ayrı tabi

Kuranı anladığın dilde

Kuranı anladığın dilde okumalısın Kuranda Yusuf suresinde de bu belirtilmiştir. Ancak Farklı yorumlarla saptırılmaya çalışılmaktadır. Kuranı anladığın dilde okursan dini kimseden öğrenme ihtiyacı duymazsın Kuran Araplara anlasınlar diye Arapça getirilmedi mi ? Sadece bir kere Türkçe okuyun o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. İşte o zaman sağ sola dini konulada soru sorma ihtiyacı duymayacaksınız. Şunu da belirtmeliyim ki anladığınız dilde okuduktan sonra günümüz dini yaşayanlarla Kuran'da belirtilen dinimizin bambaşka olduğunu göreceksiniz. Diyeceksiniz ki Berkay kardeş insanları birbirine mi sokmaya çalışıyorsun! hayır efendiler Kuranımızda ( Allahın Kuralları ) 'nda belirtildiği gibi konusu olupta bildiğim Ayetleri gizleyemem ondan size yazıyorum. Esen Kalın

CVP:Kuranı anladığın dilde

alemin tek akillisi sen misin. kutsal kitap bu co ukrayna oyuncağı değil.

hocam ben Kuran'ın türkçe

hocam ben Kuran'ın türkçe okunarak hatim edilmeyeceğini bilmiyodum ve yarısını türkçe yarısını da arapça okudum. ve bunu bağışlattık. sonradan öğrendim ki türkçe okunmazmış. ben ne yapmalıyım?

CVP:hocam ben Kuran'ın türkçe

yarım kalan kısımları tekrar okuyunuz

seytan

Hocam selamun aleyküm.ben 20 yasında erkeğim.Hocam cok yakın bir sevdiğim komsum ani kalp krizi sonucu öldü.bu beni cok etkiledi.ölümden cok korkar oldum.bir yönüylede dinime sarıldım.ölümün ne kadar yakın oldugunu gördüm,hissettim.kuran-ı kerim okumayı bilmesemde arapca okunuslu türkce kuranını,meallerini okumaya basladım.aslında beni korkutan ölümden cok bu yasıma kadar islediğim günahlar bilerek yada bilmeyerek.ben bu ölüm korkusundan nasıl kurtulurum.ve birde sanki sürekli kulağıma kötü seyler gibi söylendiğini hissediyorum.fatiha okuyorum duydukca.tövbe cekiyorum.bundan nasıl kurtulucam.seytansa nasıl uzak tutucam.uzun yazdım affedin hayırlı günler

CVP:seytan

Allah rahmet eylesin kardeşim. Kuranı kerimi arapça metninden okumak o kadar zor değil. 3 günde kuran okumayı öğrenebilenler var. biraz üstüne düştüğünüzde 10 günde okumayı çözersiniz.

kuran

hocam kuranın mealini okumak arapçasından okumaktan daha önemlidir diyen, arpçasını okumak istemeyen bir insanı nasıl ikna edebiliriz

CVP:kuran

Siz ne kadar anlatmaya çalışırsanız çalışınız o kişi inat edecektir. ikna etmek istiyorsanız "siz yeterki okuyun kardeşim" deyip konuyu kapatınız. diğer bir soru da, madem çok önemli meal kaç defa okudun diye sorunuz? genelde o mealci taifesi palavracının tekidir. hem okumazlar, hem de okuduklarını iddia ederler.

senin okudugun arapça metne karışıyorsa da, ben böyle inanıyorum. eğer birini yoldan çevireceksen beni değil, tarkanı dinleyenleri her gün tv başında zaman öldürenleri yoldan çevir. ben en azından arapçasıda olsa okumaya çalışıyorum deyip konuyu kapat.

Onlar internette sapık fikirleri okuyup okuyup kendi düşünceleriymiş gibi pazarlamaya çalışıyorlar. uzak durunuz.

Allah yardımcınız olsun

Kur'an ın Türkçe Mealini Okumak

Hocam açıklamanız çok güzel ve yerinde kelamlarla olmuş teşekkürler. Bugünlerde arapça bilmediğimden birde türkçesini okumak daha yararlı olabilir düşüncesiyle Kur'an'ın Türkçe Mealini okuyup bitirmek istiyorum. İnşallah arapçasınıda anlamlarını bilerek hatim etmeyi nasip eyler rabbim.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

Anket

Sitemizde nelere öncelik verilmesini istersiniz:

Son yorumlar